הרשמה   | כניסה
02-6535514
חלקי התפילין
תפיליןבתי תפילין המהודרים של "עוטר ישראל" מיוצרים מעורות הנבחרים בקפידה ונעשים בעבודת יד בתהליך הנמשך כשנה, בהקפדה גדולה על כל שלבי הייצור.
 
באתר ניתן לבצע הזמנת תפילין במסלול רישום קצר ובחירת האפשרויות המתאימות עבורכם.
 
לחץ כאן לביצוע הזמנת תפילין
 חלקי הבתים

ישנם שני סוגי בתים עיקריים: בתים מעור בהמה גסה ובתים מעור בהמה דקה. כדי לייצר ריבועים מדוייקים בתפילין העשויים מעור של בהמה גסה נחוץ מכבש המפעיל על העור לחץ של 25 טון ויותר.


 בתים מעור בהמה גסה

בתים אלו עשויים מעור עבה של שור ומכאן שמם "בתים מעור בהמה גסה". תהליך הפיכת העור העבה של הבהמה לבתים של תפילין כולל שימוש בתבניות מיוחדות בלחץ רב מאוד אך מבוקר. כך ניתן להגיע לצורת ריבוע מושלמת. עובי העור מאפשר גם להחזיר לתפילין אלו את צורת הריבוע המדוייקת שלהם אם, עקב נסיבות מיוחדות, נוצר צורך לבצע תיקון שכזה. כל הבית, כולל חלקו התחתון והמחיצות (של הראש) עשוי מחתיכת עור אחת. זוג תפילין העשוי מבהמה גסה ברמה טובה ניתן ליישם בו את כל ההידורים האפשריים, שומר על צורת הריבוע המושלם לאורך זמן, צבעו יציב יותר ומבחינה הלכתית אין טוב ממנו.


 בתים מעור בהמה דקה

א. תפילין פשוטים מהודרים:
אלה הם תפילין שהבתים שלהם עשויים מעור של בהמה דקה, כאשר קציצת הבית כולה עשויה מעור אחד. תפילין אלה הם כשרים לכתחילה ועל כן ניתן להשיג גם אותם ב"עוטר ישראל".

ב. תפילין מעור אחד:
הבתים בסוג זה של תפילין עשויים מחתיכות עור של כבש המודבקות זו לזו, אולם, העטיפה החיצונית של הבית עשויה מחתיכת עור אחת, אלא שגם העור הזה הוא דק מאוד שכן זהו עור של צאן. הבתים מיוצרים על ידי מתיחת העור על תבנית חזקה ומחוזקים על ידי חתיכות עור נוספות. מחמת דקות העור אין הבתים חזקים כל כך כמו אלה העשויים מעור של בהמה גסה. תפילין מעור אחד ניתן להשיג גם כן ב"עוטר ישראל".

ג. תפילין פשוטים:
אלה הם בתים העשויים מחתיכות רבות של עור כבשים המודבקות יחד (ואין להן אפילו חתיכת עור אחת אשר תאחד אותן ליחידה אחת כמו בסוג המכונה "עור אחד") רמתם ההלכתית נמוכה ביותר, עד שיש פוסלים סוג זה לחלוטין. לפיכך, אין "עוטר ישראל" מייצרת או משווקת סוג זה של תפילין.


 חלקי בתים
בבתים של התפילין יש שלושה חלקים עיקריים: קציצה, תיתורא, ומעברתא (ראה איור).

קציצה - החלק המרובע העליון של הבתים ואשר בתוכו מונחות הפרשיות.

תיתורא - החלק שמתחת לקציצה ושבולט סביבו, זהו החלק אשר בעת הנחת התפילין בא במגע עם ראשו או ידו של המתפלל.

מעברתא - החלק הבולט מעבר לריבוע של התיתורא נקרא "מעברתא". לאורך המעברתא עוברת תעלה חלולה, שדרכה מעבירים את הרצועה ולכן נקרא חלק זה "מעברתא".


 שין של תפילין
לפי ההלכה יוצרים בהבלטה ידנית שני שי"נים בשני הצדדים שב"תפילין של ראש":
  1. בדופן הימנית מצדו של המניח את התפילין מובלטת מתוך הקציצה אות שי"ן בעלת שלושה ראשים.
  2. בדופן הנגדית (השמאלית מצד המניח) מובלטת מתוך הקציצה שי"ן בעלת ארבעה ראשים. אם מסתכלים היטב, ניתן לראות שבתוך השי"ן של ארבעה ראשים מסתתרת - בחללים שבין ארבעת הראשים - שי"ן נוספת בעלת שלושה ראשים.

לשוני הזה שבין שתי אותיות השי"ן יש שורשים עמוקים ונשגבים במסורת ישראל:

ארבעת הזרועות של השי"ן האחת ושלושת הזרועות של השי"ן השנייה יוצרות יחדיו את הסכום 7 שהוא בעל משמעות עמוקה וממוסדת במסורת היהודית. החל משבעת ימי בראשית, דרך שבעת ימי חג המצות וחג הסוכות, שבעת השבועות של ספירת העומר, שבע שנות השמיטה וכלה בשבע פעמים שבע שנות השמיטה שחולפות בין שנת יובל אחת לזו שלאחריה. עוד ניתן לראות שהגימטריה של שתי האותיות שי"ן, בחישוב שיוצג להלן, מגיע למספר 613  שהיא גם הגימטריה של תרי"ג מצוות שביהדות.

תרי"ג= 613
האות שי"ן (ארבעה ראשים)= 300
האות שי"ן (שלושה ראשים)= 300
ארבעת הראשים עצמם= 4
שלושת הראשים עצמם= 3
שתי האותיות "ש" מצטרפות זו לזו ויוצרות יחד סיפרה שש = 6
בסך הכל= 613

 ריבועי תפילין

בתפילין יש שלושה ריבועים: 1. ריבוע הקציצה 2. ריבוע התיתורא 3. ריבוע התפירות.
על פי המסורת צורת הריבוע של התפילין על כל חלקיהם זוהי הלכה למשה מסיני, ולומדים זאת מן המזבח שצורתו היתה ריבוע.


 השערות (חוטים) המציצים מתוך תפילין של ראש

השערות שאנו רואים מציצות מתוך התפילין של ראש הן שערות מזנב של עגל. על פי ספר הזהר, חיבורו הנודע של התנא רבי שמעון בר יוחאי, נועדו השערות האלה לכפר על חטא העגל בו חטאו בני ישראל בצאתם ממצרים.


 השחרת הבתים והרצועות

הלכה למשה מסיני שיהיו הרצועות שחורות מבחוץ. עור הבתים מצווה לעשותו שחור. אם הרצועות נתיישנו והצבע השחור דהה, צריך להשחירן מחדש. במיוחד צריך להיזהר במקום הידוק הקשר, ששם מצוי שהצבע השחור דוהה או מתקלף.
רוחב הרצועות חייב להיות מינימום 11 מ"מ. בחברת "עוטר ישראל" רוחב הרצועות הוא 14 מ"מ.


 צורת הקשרים ואופן הקשירה

צורת הקשרים ואופן הקשירה
בחלק המונח מאחורי ראשו של המניח את התפילין, יש קשר ברצועות של התפילין של ראש. צורתו של קשר זה היא צורת דל"ת או צורת מרובע בהתאם למסורת של המשפחה ואילו ברצועות של התפילין של יד יש
קשר בצורת האות יו"ד.

את הרצועה של התפילין של יד יש לכרוך על הזרוע ועל כף היד.
על פי נוסח בית יוסף כורכים רצועה זו שבע כריכות על הזרוע מבחוץ לכיוון ליבו של המניח את התפילין. על פי נוסח האר"י ובני עדות המזרח כורכים את הרצועה הזו שבע כריכות מן הלב והחוצה.
הכריכה של הרצועה על כף ידו של המניח את התפילין שונה ביהדות אשכנז ואצל בני עדות המזרח. יהודי אשכנז כורכים את הרצועה על כף היד בצורת האות שי"ן וכך מצטרפות האותיות אשר בקשרים של התפילין של ראש ושל התפילין של יד ומן הכריכות של התפילין של יד לשמו של הקב"ה "שדי".

 הפרשיות בתפילין של יד ובתפילין של ראש

ב"תפילין של יד" כותבים את ארבע הפרשיות על יריעת קלף אחת ונותנים אותה בתוך הקציצה של הבית של התפילין. בתפילין של ראש כותבים את ארבע הפרשיות על ארבע יריעות קלף ונותנים אותן בתוך ארבעה בתים (שהם ארבעה תאים נפרדים אשר בתוך ה"קציצה" של הבית). ארבעת הבתים שבקציצה, התיתורא והמעברתא עשויים כולם מאותה יחידת עור והיוצרים יחד את הבית של התפילין שצורתו חייבת להיות ריבוע מדוייק.


 |  ראשי |  אודות  |  תפילין  |  מהו סת''ם  |  סיור במפעל  |  בקרת איכות  |  סיפורי סת''ם  |  המלצות  |  שאל את הרב  |  מפת אתר  |  הוספה למועדפים  | 
עוטר ישראל-ייצור ושיווק מזוזות, תפילין, מגילות, ספרי תורה וחפצי יודאיקה- www.oter-israel.co.il © כל הזכויות שמורות
עוטר ישראל כתובת: כנפי נשרים 31, ירושלים טלפון: 02-6535514 פקס: 02-6535725 שעות פתיחה: א-ה 8:00-19:30 יום ו 8:30-13:00
  בניית אתרים לעסקים   אינטרדיל