הרשמה   | כניסה
02-6535514
מהו סת''ם
 הקלף

ספרי תורה, מגילות וכן הפרשיות שבתפילין ושל המזוזות נכתבים על גבי קלף. קיימים שני סוגים של קלף עליהם נכתבים פריטי סת"ם:

קלף משוח - סוג זה של קלף עשוי מעור של בהמה. בשלבי הסיום של תהליך העיבוד של קלף זה מושחים אותו (ומכאן שמו "קלף משוח") בשכבת ציפוי המיוצרת מסיד ומקלף אמיתי שהותך. הציפוי הזה יוצר שכבה חלקה ולבנה על גבי הקלף. כתיבת סת"ם על גבי הקלף המשוח מהירה יותר, נוחה יותר ומקצרת באופן משמעותי את משך זמן הכתיבה. לכן עלותן של פרשיות הכתובות על קלף משוח נמוכה בהשוואה לסוגי הקלף האחרים.


ראה מידע נוסף     
 צורתן הגרפית של האותיות
צורתן הגרפית של האותיות צורתן הגרפית של האותיות

לצורת האותיות שבהן נכתבות פרשיות התפילין, ספרי התורה, המגילות והמזוזות קיימות מספר מסורות בעדות ישראל. לפי כל המסורות, צריכות האותיות להיכתב בדיו שחורה.
צורת הכתב של עדות יוצאי אשכנז מתחלק לשני סוגים:


ראה מידע נוסף     
 דיוק בכתיבה
דיוק בכתיבה דיוק בכתיבה

צריך לדקדק בכתיבת האותיות באופן שלא תשתנה צורת אף אחת מהן (אפילו במקצת) ולא תדמה אות אחת לחברתה. כל האותיות, המילים והפרשיות בתפילין ובמזוזות חייבות להיכתב כסדרן, דהיינו, לפי סדר הופעתן בתורה. בספר תורה ובמגילות אין דין של כסדרן.


ראה מידע נוסף     
 כשרות מוצרי סת''ם
כשרות מוצרי סת''ם כשרות מוצרי סת''ם

בכתיבת ספרי תורה, מזוזות, תפילין ומגילות ישנן מספר רמות כשרות:

כשר בדיעבד - כתיבה פשוטה שהיו עליה ספקות הלכתיות ורב הכשיר אותה בדיעבד.
כשר לכתחילה - כתיבה פשוטה אבל אין בה כל ספק הילכתי.
מהודר - כתיבה יפה שאין עליה שום ספקות הלכתיות.

ב"עוטר ישראל" כותבים את כל מוצרי הסת"ם רק ברמת הכשרות העליונה כשרות "מהודר" ומקפידים הקפדה יתרה על כתיבה יפה ומהודרת שכמובן אין בה כל ספק הילכתי. מוצר שהתעורר לגביו ספק הילכתי מועבר מיידית לגניזה - ללא התחשבות במספר שעות העבודה שהושקעו בו. בשום פנים ואופן לא יימסר מוצר כזה לשימושו של לקוח.


ראה מידע נוסף     
 סוגי בדיקת הכשרות
סוגי בדיקת הכשרות סוגי בדיקת הכשרות

בדיקה על ידי מגיה מומחה - צריך שמגיה מומחה, שהוסמך לבדיקת סת"ם, יבדוק שאין שמץ של טעות בצורת אף אות שכן אפילו אם אות אחת בלבד אין לה את הצורה שנקבעה לה בהלכה הכל פסול. המומחה צריך גם לעבור ולערוך בדיקת "חסרות ויתרות", דהיינו, שלא תחסר אף אות ולא תהיה אף אות מיותרת. על המגיה לבדוק גם שאין נגיעות של אות באות, אין אותיות סדוקות והצבע של האותיות אכן שחור. בדיקות אלו אין המחשב יכול לבצע.


ראה מידע נוסף     
 כתיבה לשמה
כתיבה לשמה כתיבה לשמה

המזוזה, התפילין, ספר התורה והמגילה עצמם, החפצים הקדושים הללו, הם בסך הכל עצמים גשמיים דוממים - עור, קלף ודיו. הקלף, העור והדיו הופכים לתשמישי קדושה ע"י העיבוד והכתיבה לשמה (לשם קדושת תפילין, מזוזה, מגילה או ספר תורה). בכוונתו, בדיבורו ובמעשיו מקשר הסופר את העצמים הדוממים האלה לעולמות הרוחניים. ללא כוונת הסופר לכתוב אותם "לשמה" אין ספרי התורה, התפילין, המגילות והמזוזות נעשים חפצי קדושה והסופר נחשב אז כמעתיק פסוקים בלבד ללא קדושה.

ב"עוטר ישראל" כל הסופרים הם יראי שמים המוסמכים לכתיבת סת"ם. הם נבחרים בקפדנות בשל מומחיותם, דבקותם בתורה ובמצוות ומסירותם לדרישות ההלכה של כתיבת סת"ם. אווירת הקדושה השוררת ב"עוטר ישראל", המסירות והרוח של עשייה מבטיחים דיוק בלי פשרות במילוי שליחות קודש זו.


 |  ראשי |  אודות  |  תפילין  |  מהו סת''ם  |  סיור במפעל  |  בקרת איכות  |  סיפורי סת''ם  |  המלצות  |  שאל את הרב  |  מפת אתר  |  הוספה למועדפים  | 
עוטר ישראל-ייצור ושיווק מזוזות, תפילין, מגילות, ספרי תורה וחפצי יודאיקה- www.oter-israel.co.il © כל הזכויות שמורות
עוטר ישראל כתובת: כנפי נשרים 31, ירושלים טלפון: 02-6535514 פקס: 02-6535725 שעות פתיחה: א-ה 8:00-19:30 יום ו 8:30-13:00
  בניית אתרים לעסקים   אינטרדיל