הרשמה   | כניסה
02-6535514
תפילין
מקור המצווה
 
המקור למצוות תפילין מופיע בפרשת שמע ישראל: "ואהבת את השם אלוקיך בכל לבבך ובכל נפשך ובכל מאדך. והיו הדברים אלה אשר אנכי מצוך היום על לבבך... וקשרתם לאות על ידך והיו לטטפת בין עיניך, וכתבתם על מזזות ביתך ובשעריך ".

(דברים פרק ו`)
 מה הן תפילין?
מה הן תפילין? מה הן תפילין?

התפילין: הן פרשיות מן התורה הכתובות על קלף ונתונות ב"בתים" של עור ועל הבתים רצועות של עור. את הבתים ופרשיות הקלף שבתוכם מניחים בעזרת רצועות על היד ועל הראש. הפרשיות בתפילין של יד נכתבות כל ארבעת הפרשיות על קלף אחד. ואילו בתפילין של ראש כל פרשיה ופרשיה נכתבת על קלף נפרד, כדי לאפשר הכנסת כל פרשיה באחד מתוך ארבעת הבתים שבתפילין של ראש. גם התאים הפנימיים של התפילין של ראש, אשר בתוכם מכניסים את הפרשיות, נקראים "בתים".


ראה מידע נוסף     
 זמן חיוב המצווה

בימינו נהוג להניח תפילין במשך כל תפילת שחרית של חול. היות שמצוות הנחת תפילין מקורה בפסוק "וקשרתם לאות על ידך והיו לטטפת בין עיניך (דברים פרק ו` פסוק ח`), אין מניחים תפילין בשבתות ובימים טובים. הסיבה היא שגם במצוות שבת הוזכרה המילה "אות", שכן כתוב "ושמרו בני-ישראל את-השבת לעשות את-השבת לדרתם ברית עולם ביני ובין בני ישראל אות היא לעלם" (שמות פרק ל"א, פסוקים ט"ז-י"ז). והמועדים הם כעין השבת ואין שמים אות (של תפילין) על אות (של שבת) שהשבתות והימים הטובים הם עצמם משמשים אותות. מעין אלו של התפילין. בחול המועד יש הנוהגים להניח תפילין ויש שאין מניחים תפילין. בארץ ישראל המנהג הוא לא להניח תפילין בחול המועד.


 הסימליות בהנחת תפילין

התפילין מסמלות את הקשר הנצחי שבין עם ישראל לשם ומהוות אות ועדות על האדם המניח אותם שהוא יהודי כמו שנאמר בתורה בפרשיית "קדש לי כל בכור" אשר גם היא מצויה בתוך התפילין. פרשיה זו
מופיעה בספר שמות פרק י"ג ובפסוק ט` נאמר "והיה לך לאות על ידך ולזיכרון בין עיניך למען תהיה תורת השם בפיך". באופן הנחת התפילין יש סמליות מובהקת: תפילין מניחים על הראש ועל הזרוע. הראש מסמל את השכל, החשיבה וההיגיון. היהודי המניח תפילין על הראש מביע בעצם הנחת התפילין שהוא חושב כמו יהודי, חושב על פי הרעיונות של התורה ומכפיף את מוחו ומחשבותיו לשם ולתורתו. הזרוע מסמלת את הכוח, את המעשה ואת הביצוע. היהודי שמניח תפילין על זרועו מצהיר בכך שהוא מתנהג כמו יהודי וכל מעשיו הם מעשים של יהודי.


 פרויקט תפילין לדורות

איכות הבתים של התפילין תלויה מאוד במשך זמן הייבוש - בעיקר בשלבים הסופיים של ייצור הבתים. בעת יצירת צורת הריבוע המושלם ע"י השיוף, ככל שהייבוש איטי יותר ויסודי יותר כך תהליך הייצור משובח יותר והאיכות של התפילין עולה. חברת "עוטר ישראל" פיתחה פרויקט מיוחד תחת הכותרת "תפילין לדורות". פרויקט זה נועד לעודד את הציבור להשביח את התפילין שהם רוכשים לילדיהם ולנכדיהם ובאותה עת ליצור את המתח והעניין של הצאצאים והמשפחה כולה בקשר שלהם אל מצוות התפילין בכלל ואל זוג התפילין המיועד לילד בהגיעו, בשעה טובה, לגיל בר-מצווה בפרט.


ראה מידע נוסף     
 הגנה על התפילין ושמירתם
הגנה על התפילין ושמירתם הגנה על התפילין ושמירתם
כדי להגן על התפילין מפני נזקים העלולים לפסול אותן יש לשמור עליהן היטב מפני רטיבות וחום. לחות ורטיבות עלולים לפגוע בבתים, בפרשיות ובכתב ואילו חום עלול להזיק גם לצבע של התפילין. מאד לא מומלץ להניח את התפילין של יד על זרוע מיוזעת ואת התפילין של ראש על ראש רטוב. בעת הוצאת התפילין מתוך הנרתיק כדי להתפלל ובעת החזרתם לנרתיק יש להיזהר שלא יקבלו מכות בפינות הבתים.
להגנה יעילה על התפילין מומלץ לרכוש בעוטר ישראל מגינית. המגינית שומרת על התפילין מפני לחות, ומכות. המגינית מומלצת לשימוש לכל אחד, אלא שהיא נחוצה במיוחד לחיילים, למטיילים ולאלה הנוהגים לשמור את התפילין במכונית.

 |  ראשי |  אודות  |  תפילין  |  מהו סת''ם  |  סיור במפעל  |  בקרת איכות  |  סיפורי סת''ם  |  המלצות  |  שאל את הרב  |  מפת אתר  |  הוספה למועדפים  | 
עוטר ישראל-ייצור ושיווק מזוזות, תפילין, מגילות, ספרי תורה וחפצי יודאיקה- www.oter-israel.co.il © כל הזכויות שמורות
עוטר ישראל כתובת: כנפי נשרים 31, ירושלים טלפון: 02-6535514 פקס: 02-6535725 שעות פתיחה: א-ה 8:00-19:30 יום ו 8:30-13:00
  בניית אתרים לעסקים   אינטרדיל