הרשמה   | כניסה
02-6535514
שאלות ותשובות - תפילין
תפיליןבתי תפילין המהודרים של "עוטר ישראל" מיוצרים מעורות הנבחרים בקפידה ונעשים בעבודת יד בתהליך הנמשך כשנה, בהקפדה גדולה על כל שלבי הייצור.
 
באתר ניתן לבצע הזמנת תפילין במסלול רישום קצר ובחירת האפשרויות המתאימות עבורכם.
 
לחץ כאן לביצוע הזמנת תפילין
 על מי חלה המצווה?

מצוות הנחת תפילין חלה על כל יהודי, בין שנולד יהודי ובין שנתגייר. החיוב של מצוות תפילין מתחיל אצל כל נער שמלאו לו שלוש עשרה שנה, אולם בדרך כלל מתחיל הנער להניח תפילין קצת לפני הגיעו לגיל בר-מצווה וזאת כדי להתרגל לקיום המצווה וללמוד את ההלכות הנוגעות לתפילין ולהנחתן. נשים פטורות ממצוות תפילין.


 איזה נוסח של תפילין לקנות?

יוצאים ידי חובת הנחת תפילין בכל נוסח שהוא. אולם, יש לקנות תפילין לפי מנהג אבות, דהיינו לפי הנוסח המקובל במשפחתו של הרוכש או בעדה אשר אליה הוא משתייך.


 על איזו יד מניחים תפילין של יד?
תפילין של יד מניחים על ידו ה"כהה" דהיינו החלשה של המניח את התפילין. המקור ההלכתי לכך מצוי בפסוק שבפרשת ו"היה כי יביאך" שם נאמר "והיה לאות על ידכה ולטוטפות בין עיניך (שמות, פרק י"ג פסוק ט"ז). בפסוק זה כתובה בתורה המילה "ידכה" בתוספת האות ה"א בסוף.
מכאן למדו רבותינו שיש להניח את התפילין של יד על ידו ה"כהה" של המניח את תפילין. דהיינו לרוב זו היא היד השמאלית החלשה יותר אצל רוב בני האדם. אך איטר יד ימינו, כלומר מי שמבצע את רוב הפעולות ובעיקר את מלאכת הכתיבה ביד שמאל- מניח על יד שמאל שלו, דהיינו על ידו הימנית.

  כל כמה זמן יש לבדוק את כשרותם של התפילין?

יש לבדוק את כשרותם של התפילין, הפרשיות, הבתים והרצועות, פעמיים בכל  שבע שנים.


 האם מותר להניח תפילין שפרשיותיהן נכתבו בנוסח של עדה אחרת?
כגון, האם מותר  לאשכנזי להניח תפילין שפרשיותיהן נכתבו בנוסח בני עדות המזרח?
 
תפילין שפרשיותיהן נכתבו בנוסח כלשהו כשרות גם לבני כל העדות האחרות.

  באיזו מתפילות היום מניחים את התפילין?

תפילין מניחים בעת תפילת שחרית. בראש חודש, שחל ביום חול, חולצים את התפילין  לפני העמידה של תפילת מוסף.


  האם מותר להחליף חלק זה או אחר של התפילין, כגון רצועות או פרשיות?

מותר להחליף כל חלק בתפילין באופן נפרד. מותר גם להחליף פרשיות שנפגמו או נפסלו - אלא שאסור להחליף את סדר הפרשיות. החלפת הפרשיות חייבת אף היא להתבצע "כסדרן". דהיינו, אם נמצא שהפרשיה שנפסלה היא הפרשיה הראשונה, אזי חייבים להחליף את כל ארבעת הפרשיות.


 האם תפילין הן כשרות כאשר הרצועות שלהן סדוקות או הצבע השחור שעל הרצועות נפגם?

בבתים של תפילין העשויים מעור של בהמה גסה ניתן לתקן כל פינה או ריבוע שנפגמו וכתוצאה מן הפגם אין התפילין כשרות. אבל, בבתים של תפילין העשויים מעור של בהמה דקה לא ניתן לבצע תיקון של הבית. הסיבה לכך היא שהעור של הבתים דק מדי (ומכאן השם "בתים מעור של בהמה דקה") ואין מספיק עובי בעור כדי לאפשר את התיקון.


  האם אפשר לתקן בתים של תפילין אם הריבוע או הפינה לא מדוייקים?

אסור לברך על תפילין אם הרצועות שלהן סדוקות או שהצבע השחור ברצועות נפגם.  רצועות סדוקות חייבים להחליף וצבע שנפגם מותר לצבוע מחדש ואז מותר לברך על התפילין.


  מתי מומלץ להזמין תפילין?

עדיף שהורי התינוק שנולד, או הסבא והסבתא, יזמינו את התפילין ממש בסמוך ללידת התינוק. על ידי כך, כשמגיע התינוק בשעה טובה לגיל בר-מצווה יהיו מוכנים עבורו תפילין משופרא דשופרא, משובחים ומהודרים.


 |  ראשי |  אודות  |  תפילין  |  מהו סת''ם  |  סיור במפעל  |  בקרת איכות  |  סיפורי סת''ם  |  המלצות  |  שאל את הרב  |  מפת אתר  |  הוספה למועדפים  | 
עוטר ישראל-ייצור ושיווק מזוזות, תפילין, מגילות, ספרי תורה וחפצי יודאיקה- www.oter-israel.co.il © כל הזכויות שמורות
עוטר ישראל כתובת: כנפי נשרים 31, ירושלים טלפון: 02-6535514 פקס: 02-6535725 שעות פתיחה: א-ה 8:00-19:30 יום ו 8:30-13:00
  בניית אתרים לעסקים   אינטרדיל